Az ellátási területen a fogyatékkal élők nappali ellátása nagy segítséget jelent családjaik számára, mivel lehetővé teszi a családtagok számára a munkavállalást és szakmai segítség nyújt számukra a mindennapos gondozásban. A szolgáltatás célja a fogyatékkal élő személy számára, hogy ne elszigetelten éljen. A nappali ellátás szociális és mentális segítséget nyújt a fogyatékkal élők és családjuk számára, szociális, egészségügyi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatás nyújtásával, napközbeni intézményi ellátás keretein belül.
Az intézménynek elsődleges és alapvető feladata a fogyatékossággal élő emberek hátrányainak enyhítése, esélyegyenlőségük megalapozása, a társadalom szemlétének megváltoztatása.
A fogyatékos személyek nappali intézményében ellátható az illetékességi területén, elsősorban saját otthonában élő, értelmileg akadályozott, illetve autista személy, aki:
- betöltötte 3. életévét,
- nem tanúsít veszélyeztető magatartást,
- önálló helyzetváltoztatásra – segédeszközzel – képes,
- önkiszolgálásra részben képes, vagy önellátásra nem képes, de felügyeletre szoruló,
- nem igényel állandó orvosi ellátást, állandó ápolást,
- gyógypedagógiai nevelési, oktatási intézményben nevelésre, oktatásra, nem alkalmas, és felvétele elhelyezése korának, állapotának megfelelő oktatási intézményben nem biztosítható.
Az intézmény megfelelő helyiségekkel rendelkezik közösségi együttlétre, a pihenésre, személyi tisztálkodásra, étel melegítésére, tálalására és elfogyasztására, valamint rendelkezik olyan helyiséggel, ami alkalmas szabadidős programok lebonyolítására.
Az intézményben 6-8 fős gondozási csoportok kerülnek kialakításra, a gondozási csoportok tevékenységéért a szociális gondozók felelnek a szakmai vezető vagy a terápiás munkatárs szakmai irányítása mellett. A csoportok kialakításánál figyelemmel kell lenni az ellátást igénybe vevők életkorára, fejlettségi szintjére.
Az szolgáltatás nyújtásához szükséges a rászoruló (törvényes képviselője) írásbeli kérelme.